Informujemy, że strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Twojej wygody podczas przeglądania stron serwisu.. OK, rozumiem

Człowiek z kamerą (1929)

Kategoria
We Love Cinema
Reżyser
Dziga Wiertow
Scenariusz
Dziga Wiertow
Produkcja
ZSRR
Czas trwania
67 min.
Język
brak

Opis filmu

Must have każdego szanującego się kinomana. Z innowacyjnych rozwiązań formalnych Dzigi Wiertowa (dzielenie ekranu, zwolnienie i przyspieszenie obrazu, przeskoki) czerpią kolejne pokolenia twórców.

Eksperyment filmowy jednego z najwybitniejszych rosyjskich filmowców to reportażowa podróż po Moskwie lat 20. XX wieku, w której spędzamy jeden dzień: od świtu do zmierzchu. Reżyser zwraca uwagę na scenograficzne detale, architekturę (a nawet na witryny sklepowe), ale przede wszystkim na mieszkańców miasta. I to niekoniecznie tych wyrabiających 300 procent normy (choć są i tacy): już w pierwszych scenach filmu pojawiają się bezdomni śpiący na parkowych ławkach. Towarzyszymy rannemu w wypadku mężczyźnie, dzieciom bawiącym się w wesołym miasteczku, kobiecie, która rodzi dziecko czy innej korzystającej z usług fryzjera. Niektóre sekwencje do dziś robią wrażenie – jak tramwaje i samochody pędzące wprost z ekranu na widownię.

Repertuar - We Love Cinema

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/ 37, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00