Informujemy, że strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Twojej wygody podczas przeglądania stron serwisu.. OK, rozumiem

Narodziny narodu (1915)

Kategoria
We Love Cinema
Reżyser
D.W Griffith
Scenariusz
D.W Griffith
Produkcja
USA
Obsada
Lillian Gish
Mae Marsh
Henry B. Walthall
Czas trwania
180 min.
Język
angielskie napisy

Opis filmu

Jedno z największych arcydzieł w historii kina, ale i film propagandowy w czystej postaci. Dzieło Griffitha warto dziś oglądać ze świadomością kontekstu, w jakim powstało: początek XX wieku to w Stanach Zjednoczonych czas rozkwitu segregacji rasowej. Ku Klux Klan (organizacja dążąca do supremecji białych) powstał w latach 60. XIX wieku, a reaktywowano go w 1915 – roku premiery filmu Griffitha.

Akcja „Narodzin narodu” (pierwotny tytuł filmu to... „Człowiek klanu”) toczy się podczas wojny secesyjnej w Ameryce. Po przeciwnych stronach barykady stają członkowie dwóch rodzin, jednak szybko jednoczą siły, by przeciwstawić się rosnącym w siłę Afroamerykanom i ich zwolennikom.

Pioniersko zrealizowany film (montaż równoległy, dynamiczna kamera) już po premierze spotkał się z ostrą krytyką i dziś uchodzi za klasyczny przykład kina szerzącego rasizm, szowinizm i nietolerację (której, nawiasem mówiąc, Griffith poświęcił swój kolejny film).

Zdjęcia

Repertuar - We Love Cinema

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/ 37, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00