Informujemy, że strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Twojej wygody podczas przeglądania stron serwisu. OK, rozumiem

Rozpoczął się najdłuższy w Polsce wakacyjny festiwal filmowy!

2
lipca
2024

Start wakacji w filmowym stylu!
Rozpoczął się najdłuższy w Polsce wakacyjny festiwal filmowy.

1 lipca, równolegle nad morzem i w górach, wystartowała XVII edycja wakacyjnego festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane, który w tym roku odbywa się pod hasłem: międzypokoleniowa podróż filmowa. Przez całe wakacje w obu miastach partnerskich można bezpłatnie oglądać starannie wyselekcjonowane hity kinowe. Jako pierwszy na wielkim ekranie pojawił się „Corgi. Psiak królowej” prezentowany w ramach dnia tematycznego Kino Familijne.

Inny tytuł w każdy wieczór wakacji

Bogaty repertuar, kultowe pozycje podzielone na dni tematyczne, gwiazdy polskie i zagraniczne, bezpłatne projekcje, a dodatkowo – pierwszy raz w historii festiwalu – 62 tytuły na 62 dni wakacji to zapowiedź wyjątkowej kinowej  uczty, podczas której nie powtórzy się żaden film.

„Cieszę się, że poprzez bezpłatne projekcje filmowe, dostępne dla wszystkich turystów i mieszkańców, możemy kultywować artystyczne tradycje najsłynniejszych polskich kurortów. Sopot ze znaną wszystkim Operą Leśną i Molo, ale też jako tło wydarzeń w filmach „Do widzenia, do jutra…” Janusza Morgensterna czy „Sztos” Olafa Lubaszenki oraz Zakopane, które znalazło się m.in. w kadrze filmów „Sportowiec mimo woli” z Eugeniuszem Bodo i „Niebezpieczni dżentelmeni” -  zaplanowanego na 24 lipca we wszystkich festiwalowych lokalizacjach w ramach dnia tematycznego Made in Poland - to miejsca niezwykle gościnne zarówno jako wakacyjne destynacje, jak i miasta partnerskie festiwalu już od wielu lat. Sopot i Zakopane – dziękujemy!” - powiedział Paweł Adamski, organizator i pomysłodawca festiwalu.

Uroczysta inauguracja w Zakopanem

W kinie przy Krupówkach publiczność przywitał filmoznawca Radosław Osiński w rozmowie z gościem specjalnym Rafałem Zawieruchą - aktorem, którego głosem przemawia główny bohater animacji „Corgi. Psiak królowej”. W uroczystej inauguracji wziął również udział Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, a także przedstawicie sponsora tytularnego Banku BNP Paribas - Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji oraz Dariusz Maciołek, dyrektor zarządzający Pionu Komunikacji, Marketingu i Zaangażowania Społecznego. Dodatkowo, na widzów zebranych na Kulturalnym Placu Niepodległości, czekała niespodzianka - krótki występ kapeli góralskiej oraz regionalne przekąski przygotowane przez Restaurację Browar Góralski, partnera festiwalu.

Użyczenie głosu arystokratycznemu psu było oczywiście dużą aktorską frajdą, ale nie mniejszą jest rozmawiać tu dzisiaj z Państwem swoim własnym głosem. Jest mi niezmiernie miło, że mogę razem z Wami zainaugurować najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy. Życzę udanej międzypokoleniowej podróży, z mnóstwem pozytywnych wrażeń i emocji” – powiedział Rafał Zawierucha.

Festiwal cumuje w Giżycku

We wtorek 2 lipca symboliczny klaps filmowy padnie również w Giżycku. W inauguracji kina jachtowego wezmą udział szczególni goście - aktorzy i twórcy filmu „Skołowani”. W środę z mazurską publicznością w kinie Nowa Fala o godz. 17:00 spotkają się m.in. reżyser filmu Jan Macierewicz, scenarzystka Agata K. Koschmieder oraz aktorzy Michał Czernecki i Jerzy Bończak. Rozmowę o tym, jak komedia romantyczna może zmienić życie na lepsze, poprowadzi krytyczka filmowa i popkulturowa Kaja Klimek.

Diamentowy Klaps Filmowy w Sopocie

We wtorek 16 lipca, podczas uroczystej gali na sopockim Molo, zostanie wręczona nagroda festiwalu - Diamentowy Klaps Filmowy. Co roku wyróżnienie otrzymuje naprzemiennie aktor lub aktorka za wnoszenie do kina pozytywnego przesłania. W tym roku statuetka trafi do wybitnej aktorki, której nazwisko poznamy już w połowie lipca.

Festiwalowe dni tematyczne

Repertuar festiwalu został – już tradycyjnie - podzielony na filmowe dni tematyczne:

  • Poniedziałki: Kino familijne – projekcje filmów dla całej rodziny:

„Corgi. Psiak Królowej”, „Kot w butach”, „Doktor Dolittle”

  • Wtorki: We Love Cinema – hity światowych festiwali:

„Pulp Fiction” (z okazji 30-lecia Złotej Palmy w Cannes), „Dream Scenario”, „W trójkącie”

  • Środy: Made in Poland – autorski przegląd najciekawszego kina polskiego:

„Kos”, „Niebezpieczni dżentelmeni”, „Nigdy w życiu!”

  • Czwartki: Dobre decyzje – filmy o pozytywnym przesłaniu z dobrą decyzją w tle:

„Baby broker”, „Buntownik z wyboru”, „Bezmiar”

  • Oscarowe Piątki – produkcje uhonorowane najważniejsza statuetką w branży filmowej:

„Rocketman”, „Wszystko wszędzie naraz”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Marzyciel”

  • Soboty: Filmowe Hity Max – najlepsza rozrywka:

„Barbie”, „Elvis”, „Wonka”

  • Niedziele: Kobieta z kamerą – wyjątkowe kobiety po obu stronach kamery:

„Anatomia upadku”, „Reality”, „Poprzednie życie”

Wtorki, czwartki i niedziele odbywają się pod patronatem Banku BNP Paribas.

Oscarowym piątkom patronują marki NEONAIL i NEO MAKE UP, które tego dnia zapraszają wszystkich do NEONAIL Beauty Corner w kawiarni festiwalowej w Sopocie, gdzie będzie można skorzystać z profesjonalnych konsultacji manicure, a także porad makijażowych. Podczas wydarzenia rozdawane będą też vouchery rabatowe, a szczęśliwcy mogą otrzymać upominki, jeżeli usiądą na leżakach NEONAIL w strefie kinowej.

Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie www.kinoletnie.pl 

Aktualności, relacje i ciekawostki dostępne na Facebooku i Instagramie @BNPParibasKinoLetnie

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na Molo w Sopocie.

Pozostałe aktualności

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/37, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00