Informujemy, że strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Twojej wygody podczas przeglądania stron serwisu.. OK, rozumiem

Do zobaczenia za rok!

1
września
2021

Najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane za nami. Do zobaczenia za rok!

Właśnie zakończyła się XIV edycja najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego w Polsce – BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Festiwalowe kina, zlokalizowane w najpiękniejszych polskich kurortach – nad morzem, w górach i na Mazurach – przyciągnęły w tym roku ponad 40 tysięcy widzów. Przez cały lipiec i sierpień fani kina mogli codziennie bezpłatnie oglądać filmowe hity w Sopocie na najdłuższym w Europie drewnianym molo, w Zakopanem u podnóża Tatr z widokiem na Giewont, a we wszystkie wakacyjne wtorki i środy w Giżycku, gdzie dzięki specjalnej częstotliwości radiowej było to możliwe również z jachtów.

Wakacje wypełnione filmem

To były 62 dni niezapomnianych letnich seansów, podczas których widzowie najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego w Polsce na nowo odkryli magię kina. Frekwencja w Sopocie, Zakopanem i Giżycku potwierdziła jak bardzo Polacy potrzebują teraz historii opowiadanych na dużym ekranie, w tym takich, które poruszają ważne kwestie społeczne i klimatyczne. Na ponad 140 seansach wyświetlonych zostało ponad 50 tytułów kinowych. Największą popularnością w ramach repertuaru podzielonego na festiwalowe dni tematyczne cieszyły się: „Narodziny gwiazdy”, „Moonlight”, „Joker”, „Lorax”, „Był sobie pies 2”, „Dżentelmeni” oraz „Wonder Woman”.

Festiwal apeluje o naprawę świata

Nowością tegorocznej edycji były trzy dni tematyczne poruszające problematykę zrównoważonego rozwoju, nad którymi patronat objął Bank BNP Paribas: wtorki pod hasłem Otwarci na świat, ekologiczne czwartki z apelem Świat Cię potrzebuje oraz niedziele opatrzone tytułem Kobieta z kamerą. W tym roku Festiwal zwracał uwagę na 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, czyli przyjęty przez ONZ w Agendzie 2030 globalny plan naprawy świata. Działania proekologiczne festiwalu widoczne były nie tylko w czwartki, gdy repertuar nawiązywał do 13. Celu: Działania w dziedzinie klimatu, ale praktycznie na każdym kroku - od selekcji filmów, poprzez filozofię miast partnerskich, do marek wspierających festiwal mających troskę o środowisko w swoim DNA. Festiwal dawał przykład i edukował, wprowadzając segregację śmieci w kinach, zapraszając do ekologicznej kawiarni Koło Molo i zachęcając - głosem blogerki Weroniki Wawrzkowicz – by każdy z nas walczył o lepszą przyszłość naszej planety w codziennym życiu.

„Pod hasłem We Love Cinema, jako Grupa wspieramy ponad 40 festiwali w Europie. Cieszę się, że dołączył do nich również najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce, w ramach którego możemy przybliżyć publiczności ideę 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jestem przekonana, że emocje i wrażenia z tegorocznej edycji pozostaną z widzami na długo, inspirując do przemyśleń, rozmów, włączania się w działania proekologiczne, te związane z prawami mniejszości czy równością płci” – powiedziała Małgorzata Wasiuk, Dyrektor Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji Banku BNP Paribas.

Liczby mówią same za siebie

Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane to ponad 140 seansów filmowych, czyli więcej niż 260 godzin projekcji, ponad 40 tysięcy widzów przed ekranami, 100 tysięcy gości kawiarni festiwalowej Koło Molo oraz około 15 tysięcy pamiątkowych zdjęć zrobionych w festiwalowej fotobudce. Jeśli doliczyć do tego ponad pół tony schrupanego popcornu, miliony wzruszeń i filmowych emocji, Festiwal można uznać za jedno z najważniejszych wydarzeń tego lata.   

„Cieszy mnie ten ‘ilościowy’ sukces Festiwalu, jednak nie o rekordy chodzi. Najważniejsze, że udało nam się wzbogacić tegoroczną edycję o tak ważne tematy jak degradacja planety czy społeczne nierówności, obok których nie możemy pozostawać obojętni. Bardzo dziękuję sponsorom, partnerom i patronom medialnym za to, że - podobnie jak my - wierzą, że kino może kształtować naszą wrażliwość, zmieniać nas i motywować do działania, a także za ich wsparcie w tej nowej rzeczywistości, która stawia przed nami dodatkowe wyzwania. Wracamy w następne wakacje i będziemy kontynuować obrany w tym roku kierunek” – zapowiada Paweł Adamski Dyrektor Festiwalu.

Już dzisiaj Festiwal zaprasza wszystkich na kolejną edycję i obiecuje - jak zwykle - ciekawe, wartościowe i rozrywkowe kino, spotkania z gwiazdami i jeszcze więcej akcji proekologicznych. Informacje i zapowiedzi już niebawem na profilu @BNP Paribas Kino Letnie oraz stronie www.kinoletnie.pl

Pozostałe aktualności

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/ 37, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00