Diamentowy Klaps Filmowy

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek profesjonalną produkcję bez filmowego klapsa. To on wyznacza rytm poszczególnych ujęć. Diamentowy Klaps Filmowy to wyjątkowa nagroda najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego Kino Letnie Sopot – Zakopane, na który zapraszają Provident i AXA.

Podczas uroczystej Gali w Sopocie, tegorocznego Diamentowego Klapsa Filmowego otrzymał Cezary Pazura. Zgodnie z tradycją festiwalu nagrodę wręczyła ubiegłoroczna laureatka Agnieszka Dygant. Przy aplauzie publiczności Cezary Pazura przyjął gratulacje od wielokrotnie partnerującej mu na ekranie Katarzyny Figury oraz prowadzącego galę Tomasza Raczka.

Diamentowy Klaps Filmowy przyznawany jest za osobowość wnoszącą do kina pozytywne przesłanie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu doceniono aktora, który od ponad 30 lat pojawia się na wielkim ekranie. Mówi się o nim, że jest żyjącą legendą polskiego kina i nie ma w tym stwierdzeniu ani cienia przesady. Pazura wystąpił w najważniejszych polskich produkcjach ostatnich lat. Współpracował z takimi mistrzami reżyserii jak Krzysztof Kieślowski, Władysław Pasikowski, Marek Koterski czy Andrzej Wajda. Zagrał w kultowych polskich produkcjach, wśród nich znalazły się: „Psy”, „Kroll” czy „Killer”. Na ekranie przez lata partnerowali mu tak wybitni aktorzy, jak Katarzyna Figura, Janusz Gajos czy Jerzy Stuhr. Dialogi filmowe w jego wykonaniu zyskały status kultowych.

Aktor, który do perfekcji opanował sztukę rozśmieszania widzów, nie krył wzruszenia podczas Gali. – Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem tutaj z wami. Ta nagroda, mówię to zupełnie poważnie, to jest najważniejsza nagroda w moim życiu. Jestem szczęśliwy, że powstała tak fantastyczna idea, jak kino letnie od Sopotu do Zakopanego przez Giżycko. Brawa dla pomysłodawcy, pana dyrektora Pawła Adamskiego. Jestem dumny, że stoję na scenie z panem Tomaszem Raczkiem, którego zawsze podziwiałem i podziwiam za jego wiedzę, talent i charyzmę. Cieszę się, że koło mnie jest moja najcudowniejsza przyjaciółka, wybitna polska aktorka - Katarzyna Figura. To, że otrzymałem nagrodę z ręki Agnieszki Dygant, którą pamiętam jako małą dziewczynkę, to jest dla mnie szok. – powiedział.

Od wielu lat festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane wyróżnia tych, którzy dostarczają widzom filmowych doznań. W gronie laureatów znaleźli się tak fantastyczni artyści, jak: Borys Szyc, Anna Przybylska, Piotr Adamczyk, Agnieszka Grochowska, Artur Żmijewski, Alicja Bachleda – Curuś, Maciej Stuhr i Agnieszka Dygant. W 2019 roku do tej pierwszoligowej, aktorskiej drużyny dołączył Cezary Pazura

Diamentowy Klaps

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/34, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00