Informujemy, że strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Twojej wygody podczas przeglądania stron serwisu. OK, rozumiem

Imigrant (1917)

Kategoria
We Love Cinema
Reżyser
Charles Chaplin
Scenariusz
Charles Chaplin
Produkcja
USA
Obsada
Charles Chaplin
Czas trwania
20 min.
Język
angielskie napisy

Opis filmu

Jeden z najciekawszych filmów Chaplina, choć nie tak znany jak jego pełnometrażowe dokonania („Gorączka złota”, „Dzisiejsze czasy”). I zaskakująco korespondujący ze naszą współczesnością.

Małego Trampa (ikoniczną postać wymyśloną przez Chaplina i wielokrotnie przez niego odtwarzaną) spotykamy tym razem wśród pasażerów statku płynącego z Europy do Ameryki (sam Chaplin też miał europejskie korzenie, urodził się w Londynie). Licho odziani podróżnicy śpią na pokładzie pod gołym niebem, a po dotarciu do swojej Ziemi Obiecanej, nie potrafią się na niej  odnaleźć.  

Obok zabawnych scenek (choroba morska, „przekomarzanki” niewypłacalnego Małego Trampa z kelnerem), możemy tu dostrzec elementy satyry społecznej, do której Chaplin będzie wracał w przyszłości: ubóstwo, imigracja zarobkowa, trudna sytuacja samotnych kobiet (tu: Pięknej Nieznajomej z chorą matką), których prawa wyborcze dopiero raczkowały (w USA kobiety zyskały je w 1920 r.).

Repertuar - We Love Cinema

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/37, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00