Informujemy, że strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Twojej wygody podczas przeglądania stron serwisu.. OK, rozumiem

Poranek na piaskowni

Kategoria
Kino amatorskie
Reżyser
Leon Wojtala
Scenariusz
Leon Wojtala
Produkcja
Polska
Czas trwania
7 min.
Język
Polski

Opis filmu

„Poranek na piaskowni” zadaje pytanie o to, czy człowiek, w imię postępu i rozwoju cywilizacyjnego, ma prawo niszczyć naturę? Dziś, w obliczu katastrofy klimatycznej, pytanie to wybrzmiewa coraz głośniej, a odpowiedź na nie zdaje się być oczywista. Film powstał jednak pół wieku temu i to na Śląsku, najbardziej uprzemysłowionym i zanieczyszczonym regionie Polski. I choć wtedy temat ekologii nie był zbyt widoczny w kinie zawodowym, wielu filmowców amatorów, obserwując zmiany jakie zachodziły w ich najbliższym otoczeniu, w swoich filmach pokazywało skutki jakie dla naturalnego środowiska ma wielki przemysł.

Etiuda rozpoczyna się od detalicznych zbliżeń przyrody: płynącej żaby, wykluwającej się gąsienicy, czy wspinającego się po gałęzi żuka. Wraz z odjazdem kamery sielankowy obraz zyskuje dramatyczny kontekst, ta enklawa przyrody okazuje się znajdować na placu budowy i zaraz zniknie, pod naporem pracujących koparek i innych wielkich maszyn. 

Leon Wojtala był wieloletnim członkiem Amatorskiego Klubu Filmowego Iks, działającego do dziś w Miejskim Domu Kultury w Mikołowe: https://www.facebook.com/iksmikolow/.

Repertuar - Kino amatorskie

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/ 37, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00