Informujemy, że strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Twojej wygody podczas przeglądania stron serwisu.. OK, rozumiem

Wesele Księżackie

Kategoria
Kino amatorskie
Reżyser
Tadeusz Jankowski
Scenariusz
Tadeusz Jankowski
Produkcja
Polska
Czas trwania
11 min.
Język
Polski (film niemy)
film dzięki uprzejmości: Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Opis filmu

„Wesele Księżackie” skrupulatnie dokumentuje przebieg i rytuały związane z tradycyjnym, ludowym ślubem. Obrazy natury i mazowieckie pejzaże przeplatają się w tej etiudzie z elementami kultury ludowej, której podstawę stanowi relacja człowieka z naturą. Etiuda łączy film etnograficzny z umiejętnie prowadzoną i dynamiczną narracją oraz malowniczymi zdjęciami. A jednocześnie – przeszłość z nowoczesnością. Powstała bowiem w 1937 roku, gdy barwna amatorska taśma filmowa była zupełną nowością, Tadeusz Jankowski poszukiwał więc tematu, który najlepiej mógłby pokazać jej walory. I rzeczywiście, kolor w tej etiudzie odgrywa bardzo istotną rolę – poczynając od mieniących się wszystkimi barwami łowickich spódnic, które mają na sobie biesiadniczki, przez powiewające na wietrze wstążki, którymi udekorowano drzewa, by nadać chacie panny młodej świąteczny charakter, po nasycone barwy wody, łąk, kwiatów i nieba.

„Wesele Księżackie” otrzymało najwyższe nagrody za film amatorski nie tylko w Polsce, ale także na świecie, tym samym stając się najbardziej utytułowanym polskim filmem dokumentalnym w okresie międzywojnia.

 

Film znajduje się w kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Repertuar - Kino amatorskie

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/ 37, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00