Informujemy, że strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Twojej wygody podczas przeglądania stron serwisu.. OK, rozumiem

Mała gosposia

Kategoria
Kino amatorskie
Reżyser
Antoni Sieńkowski
Scenariusz
Antoni Sieńkowski
Produkcja
Polska
Obsada
Agata Sieńkowska
Maria Sieńkowska
Jacek Sieńkowski
Bolesław Sikorski
Czas trwania
6 min.
Język
Polski

Opis filmu

Dzień kobiet jest obchodzony od ponad stu lat w wielu krajach świata, a jego początki łączą się z odbywającymi się tego dnia protestami sufrażystek i robotnic, dotyczącymi polepszenia warunków kobiet w środowisku pracy. W Polsce okresu PRL-u był jednym z najpopularniejszych świąt, obchodzonym zarówno publicznie, w zakładach pracy i szkołach, jak i prywatnie, w domach. Jego obowiązkowym elementem były wręczane kobietom kwiaty (najczęściej goździki i tulipany) i rajstopy, ale także inne produkty deficytowe, kojarzone z kobiecymi rolami społecznymi – ręczniki, ścierki czy mydło. W ten sposób święto, którego cel stanowiła walka o równouprawnienie kobiet w sferze publicznej, stało się narzędziem umacniania tradycyjnego podziału ról społecznych.

Akcja etiudy „Mała gosposia” rozgrywa się 8 marca i dotyczy ról społecznych, a także skutków ich przekraczania. Z okazji Dnia Kobiet, mąż postanawia wejść w rolę żony i nim ta przyjdzie z pracy opiekuje się dziećmi oraz sprząta mieszkanie. Gdy jednak na chwilę wychodzi z domu by kupić symboliczne tulipany, jego kilkuletnia córka pozostawiona sama, zaczyna wprowadzać w nim własne porządki.

Etiuda powstała w działającym do dziś Amatorskim Klubie Filmowym Muza w Koninie: https://www.kdk.konin.pl/akf-muza

Repertuar - Kino amatorskie

Kontakt
Outdoor Cinema
ul. Noakowskiego 16/ 37, 00-666 Warszawa
Tel.: +48 22 357 85 00